Kde bude fotografování probíhat
Je velmi důležité zvolit pro fotografování správnou lokaci. Nejlepší je fotit na Vašem oblíbeném místě, kde to znáte i cítíte se v něm dobře. Ideálním místem pro portrétní fotografování je lokalita, kde je k dispozici jak přímé sluneční světlo, tak i místa ve stínu. Pro kompozici záběru jsou rozhodující světlo, barvy a vzory. Pro klasické portréty je vhodné prostředí s jednoduchým pozadím, které neodvádí pozornost od portrétu.
Fotografovat můžeme v exteriéru nebo interiéru, s použitím přirozeného nebo umělého světla (nebo jejich kombinací). Při nepřízni počasí, a pokud není k dispozici vhodný interiér, lze fotografovat v ateliéru. Ačkoli je fotografování v ateliéru z fotografického hlediska nejjednodušší (fotograf má pod úplnou kontrolou nasvícení scény, které si může zcela přizpůsobit svým požadavkům), dávám přednost fotografování v přirozeném prostředí.
U rodinného focení je skvělou lokalitou vlastní domov nebo jiné lokality, kde trávíte čas jako rodina.
Co si na fotografování obléci
Je velmi důležité správně zvolit oblečení. Musíte se v něm cítit pohodlně a zároveň v něm musíte vypadat co nejlépe. Sebelepší lokace a rekvizity jsou k ničemu, pokud není vhodně zvolené oblečení. To co si oblečete, musí odpovídat Vašemu stylu. Rozhodně na sebe neberte oblečení, které neodpovídá vašemu naturelu. Určitě, ale volte oblečení, ve kterém vypadáte nejlépe. Buďte stylový, uvolnění. Nechte vyniknout tu odvážnější stranu své osobnosti.
Vybrané oblečení by mělo mít o trochu větší „šmrnc“, než obvykle oblékáte. Vybírejte zajímavé textury. Vrstvěte oblečení (svetřík přes košili), zapojte barvy. Vhodné jsou např. krémové, pastelové, světle hnědé, šedé a břidlicově modré. Použijte různé šperky, čelenky, šály, klobouky a další doplňky.
Na fotografování s sebou vezměte vícero oblečení, aby bylo z čeho vybírat a kombinovat.
U skupinové fotografie vybírejte oblečení koordinovaně, vyvarujte se stejného oblečení. Můžete např. sladit barevné odstíny a kombinovat pro různé členy portrétu různé druhy oblečení (někdo košili, někdo šaty a další člen např. triko).
Při výběru oblečení pro fotografování je potřeba dodržet několik základních pravidel:
- složité vzory působí rušivě, volte oblečení jednobarevné nebo s jednoduchým vzorem,
- středně tmavé až tmavé odstíny působí nadčasově a zeštíhlují postavu,
- drobné šperky lépe doplňují obličej, vyvarujte se velkých, pozornost odvádějících ozdob,
- obuv musí ladit s oblečením,
- děti a teenageři mohou mít krátké rukávy, ale u dospělého jsou vhodnější rukávy dlouhé, vezměte s sebou alespoň dva svršky s dlouhým rukávem,
- v rámci jednoho obleku nemíchejte světlé a tmavé odstíny,
- oblečení Vám musí dobře sedět, zejména pozor na límeček u košile,
- tradiční oblečení lépe odolá testu času, je lepší zvolit nadčasové oblečení,
- pro světlé pozadí volte světlejší oblečení, pro tmavé pozadí tmavé oblečení,
- při focení v exteriéru jsou vhodnější přírodní odstíny,
- oblečení nesmí být pomačkané, před focením oblečení vyžehlete a nechte ho pověšené na ramínku,
- u korporátních (firemních) portrétů by oblečení mělo odpovídat Vaší pozici a typu Vaší práce,
- v průběhu fotografování vystřídáme různé pózy, oblečení by nemělo např. při sezení na zemi odhalovat více než je vhodné,
- spodní prádlo volte vhodně dle oblečení. Vyčuhující ramínka od podprsenky spolehlivě zničí celkový dojem,
- boty na podpatcích nebo klínech pomáhají tvarovat ženskou postavu, muži neudělají chybu s botami k obleku.
Jak pro fotografování upravit svůj zevnějšek
Stylované vlasy a make-up dělají rozdíl mezi roztomilou fotografií a uměleckým dílem. Stejně jako u oblečení buďte tou nejlepší verzí sama sebe. Profesionální fotografie si nekupujete každý den, tak udělejte vše proto, abyste na nich vypadali co nejlépe. Můžete před fotografováním zajít do salónu (pozor, fotografický make-up je odlišný od běžného) nebo si objednejte vizážistku, která se bude starat o Váš vzhled v průběhu fotografování.
Můžete se držet několika základních pravidel:
- vlasy si upravte pro Vás obvyklým způsobem, neměňte styl účesu den před fotografováním,
- sestřih u kadeřníka si nechte udělat nejpozději týden před fotografováním,
- muži by se měli oholit těsně před fotografováním a měli by si řádně ošetřit pleť vodou po holení,
- vezměte si s sebou přípravky a nástroje na úpravu vlasů (hřeben, lak, sponky apod.), ty budete potřebovat zejména při focení v exteriéru za větrného počasí,
- líčení použijte jednoduché přirozené, make-up musí odstínem ladit se zbytkem pleti, aby tvář nebyla oranžová oproti zbytku těla
- nepoužívejte třpytivý make-up,
- drobné pupínky neřešte, ty budou odstraněny při retušování,
- pokud se chcete před fotografováním opálit, tak to udělejte týden dopředu, pozor na bílé pruhy od oblečení, brýlí apod.
- nehty by měly být lesklé a nepolámané s přirozenou barvou (bezbarvý nebo světle růžový lak), výrazná barva laku odvádí pozornost od obličeje,
- upravte si obočí, vyčistěte si zuby a nenechte vysušené rty. Pokud je to nutné, používejte balzám na rty několik dnů před fotografováním,
- před fotografováním ošetřujte pleť hydratačním krémem, vysušená pleť nevypadá nejlépe,
- děti před fotografováním důkladně umyjte a očistěte (vlasy, ospalky v očích, chodidla, zuby)
Co si na fotografování s sebou přinést
Rekvizity jsou vhodným prostředkem pro oživení portrétu. Vhodné jsou zejména rekvizity, které jsou typické pro Váš životní styl nebo profesi a nechají vyniknout Vaší osobnost. Může se jednat o sportovní náčiní, hudební nástroj sportovní dres, klobouk, sluneční brýle, knihu apod.
Náměty: starý kufr, brusle, značky, aktovky, sněhule, balóny, květiny, fantazii se meze nekladou.
Jak se na fotografování připravit
Je velmi důležité dostavit se včas na domluvený termín fotografování. Pozdním příchodem se připravíte o čas na fotografování, což má neblahý dopad na výsledek. Při fotografování při přirozeném světle je čas pečlivě volen s ohledem na světlo, které je na lokaci k dispozici. Světlo, které je velmi proměnlivé v průběhu dne, je klíčové pro výsledný vzhled fotografie. Ideální světlo se v průběhu dne vyskytuje jen několik málo minut.
U rodinných portrétů neplánujte termín fotografování na čas, kdy jsou Vaše děti uvyklé spát nebo na čas těsně před jejich ukládáním do postele. Z hlediska přirozeného světla je ideálním časem 2 hodiny po úsvitu a dvě hodiny před soumrakem. Samozřejmě existuje spousta technik a pomůcek, díky kterým je možno pořídit kvalitní fotografie v libovolné denní době.
Na fotografování nechoďte s prázdným žaludkem. Je potřeba, abyste se při fotografování cítili pohodlně, byly soustředěnější a měli dostatek energie.
Čeho se před fotografováním vyvarovat
Následuje výčet věcí, kterých byste se měli před fotografováním vyvarovat:
- čerstvý sestřih několik málo dnů před fotografováním,
- nový styl účesu, než jaký obvykle nosíváte,
- čerstvé opálení, neopálené pruhy na pleti,
- výrazná barva nehtů (odvádí pozornost od obličeje),
- voskové depilaci,
- u mužů oholení vousů, které už roky nosíte,
- červené oči, večer před fotografováním se zdržte konzumace alkoholu,
- pár dnů před fotografováním se vyvarujte sladkých a nadýmavých jídel, budete se cítit pohodlněji
Nechte se inspirovat
Plánování je velmi důležité. Pro dosažení nádherných výsledků je nezbytná kvalitní příprava. Projděte si fotografie na internetu, a pokud Vás některá zaujme, můžeme se jí nechat při fotografování inspirovat. Samozřejmě neočekávejte ve výsledku přesnou kopii takové fotografie. Každý fotograf má jiný rukopis daný jeho estetickým cítěním, používanou technikou a v průběhu let získanými zkušenostmi. Nalezená inspirace tak v průběhu fotografování slouží jako koncept pro rozvinutí vlastního tématu.
Pro inspiraci můžete kouknout na následující adresy:
Portéty:
http://www.pinterest.com/janzeman946/500px-portrait/
http://www.pinterest.com/janzeman946/500px-people/
Glamour:
http://www.pinterest.com/janzeman946/500px-beauty/
http://www.pinterest.com/janzeman946/inspiration-glamour/
Fashion:
http://www.pinterest.com/janzeman946/500px-fashion/
Jak bude fotografování probíhat
Je velmi pravděpodobné, že na začátku fotografování se budete cítit nervózně a nejistě. To je naprosto v pořádku, postupem času se uvolníte. Tomu se dá velmi pomoci důkladnou přípravou. Je vhodné si dopředu nastudovat některé základy pózování.
Chovejte se před fotoaparátem stejně, jako se chováte mezi přáteli nebo rodinou. To je důležité zejména při skupinové fotografii. Chci na fotografie zachytit skutečný život a Vaše vztahy. Pro zachycení Vaší osobnosti (což je předpoklad skvělé fotografie) nechte svoji osobnost zazářit. Pokud jste plašší nebo nervózní, tak na to na tu chvilku zapomeňte. Uvolněte se a užijte si sami sebe. Když toto dokážete, tak si fotografování užijte a budete mít skvělé fotografie.
V průběhu fotografování Vás budu velmi často „pózovat“, ale v žádném případě nechci, aby fotografie vypadali nějak strojeně. Proto v některých fázích fotografování Vás ponechám bez kontroly, abyste se mohli chovat zcela přirozeně. To platí zejména při fotografování dvojic a rodinných portrétů.
Jako profesionál vím, jak Vás během fotografování vést pro dosažení krásných fotografií. Rozhodně ale uvítám i Vaše vlastní nápady a momentální vnuknutí, které byste chtěli během fotografování vyzkoušet.
Pokud si v průběhu fotografování nebudete čímkoli jisti, nebojte se mě zeptat.